Powerkiting – latawcem sięgnąć nieba.

Od najdawniejszych już czasów ludzie pragnęli sięgnąć nieba. Potrzebę tę realizowali na różne sposoby, przy użyciu różnych przyrządów i w rożnych formach, aby tylko móc wznieść się w powietrze. Puszczanie latawców, wystrzelanie rakiet, samoloty zdalnie sterowane, loty paralotnią, motolotnie itd. Dla osób, dla których puszczanie latawców to za mało a latanie paralotnią jest zbyt dużym wyzwaniem istnieje pośrednie rozwiązanie – Powerkiting.

kitesurfing latawcePowerkiting polega na sterowaniu latawcem komorowym, który pod wpływem wiatru unosi osobę sterującą ponad ziemię. Sport ten jest realizowany w kilku wariantach: buggy-kiting – czyli jazda na wózku o dwóch lub trzech kołach, landboarding – czyli poruszanie się na desce z kółkami, podobnej do deskorolki, natomiast o większej powierzchni na której stoi osoba sterująca no i w końcu kitesurfing, polegający na uprawianiu sportu podobnego do surfingu, czyli dość efektownej jazdy na wodzie i wysokich falach. Zobaczcie Jak niesamowicie może wyglądać kitesurfing…

Zimą można spotkać wielu miłośników tej dyscypliny, którzy pokonują stoki przy użyciu deski snowboardowej. Każda z wymienionych form tego sportu, napędzana jest siłą wiatru, która po wypełnieniu kanałów latawca (powerkit) generuje niesamowite pokłady mocy i unosi nas w powietrze.

latawiec unosi w powietrze kitesurfing

Latawcem można poruszać się po strefie zwanej oknem wiatrowym. Jeśli stoimy tyłem do wiatru, czyli w nasze plecy wieje wiatr to dokładnie przed nami znajduje się strefa maksymalnej mocy (tzw. power zone), czy miejsce w którym latawiec może pozyskać największą moc lotną. Nad nami oraz pod nami strefa mocy się zmniejsza, zatem uzyskana moc lotu z pewnością będzie mniejsza.

Jeśli znamy już dobrze wszystkie strefy w oknie wiatrowym i wiemy jaką moc nabiera latawiec, kiedy znajduje się w poszczególnym miejscu na niebie, musimy jeszcze zdobyć umiejętność sterowania latawcem. Jak się okazuje sterowanie nie jest aż takie trudne i odbywa się za pomocą czterech linek. Para górnych linek służy do nabierania mocy, dolne natomiast pełnią funkcję hamulców.

W co jeszcze warto się zaopatrzyć? Na pewno w kask i ochraniacze. Gdzie warto rozpocząć naukę? Najlepiej w sporej przestrzeni, gdzie nie ma ludzi, nie ograniczają nas drzewa czy słupy wysokiego napięcia. Jakie warunki pogodowe są sprzyjające? Z pewnością wietrzna pogoda.

latawiec sportowyO czym jeszcze warto pamiętać?

Silne ramiona i przedramiona nieraz mogą nas uratować od niechcianej “gleby”. Dzięki silnym mięśniom, pewnie trzyma się manetki w dłoniach i możemy skontrować latawiec podczas skoku. Poza tym dużo ćwiczeń, żeby doskonale panować technikę oraz zachowanie zimnej krwi, żeby uniknąć sytuacji podobnych do tej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *