Rodzaje latawców – konstrukcja prosta
W dzisiejszych czasach możemy znaleźć latawce praktycznie każdego kształtu. Niektóre wyglądają jak postaci z bajek i stanowią przedmiot zabawy dla dzieci. Inne są przeznaczone dla miłośników akrobacji – chętnie sięgają po nie zaawansowani.
W zależności od wielu kryteriów takich jak: konstrukcja, liczba linek i uzd, tworzywo, rozmiar czy zastosowanie, możemy wyodrębnić kilka grup latawców. Postaram się je pokrótce opisać.
Latawce płaskie
Zdecydowanie najbardziej popularna grupa latawców, których głównymi cechami są: płaska powierzchnia nośna, długi ogon a także dwu- lub wielopunktowa uzda. Występują w przeróżnych kształtach – począwszy od prostych figur typu romb, poprzez cieszące oko zwierzęta: motyl, orzeł, pszczoła czy nawet rekin, zobaczcie sami…
Posiadają półpłaską wygiętą w łuk powierzchnię nośną, dzięki której możliwe jest zachowanie równowagi w powietrzu. Tak jak w przypadku płaskich latawców mają dwu bądź wielopunktową uzdę, aczkolwiek często nie posiadają już długiego ogona. Idealnym środowiskiem dla nich będzie lekki wiatr. Jednym z najbardziej popularnych latawców tego typu będzie latawiec Rokkaku, poniżej przykładowe modele…
Wykonane w prosty sposób latawce posiadają przeważnie dwupunktową uzdę. Dzięki swojej lekkiej konstrukcji, łatwo się unoszą – nawet przy małym wietrze. Latawce o takiej budowie są wyjątkowo czułe na wznoszące podmuchy wiatru. Takie prądy powietrzne z pewnością można odczuć trzymając latawiec saneczkowy.
W następnym wpisie przedstawię latawce o wielowymiarowej, złożonej konstrukcji, oraz takie, które przeznaczone są do zadań specjalnych.
Dodaj komentarz