Wiatromierz i jego rola przy puszczaniu latawców.

Jeśli kiedyś widziałeś sytuację, że latawiec dosłownie wyrwał w górę, to mogło być przyczyną jednej z dwóch przyczyn, lub obu na raz. Po pierwsze brak zbadania warunków pogodowych – przede wszystkim siły wiatru, po drugie niewystarczające doświadczenie. Na dobrą sprawę jedno łączy się z drugim a drugie wynikać może z pierwszego. Bo to właśnie doświadczenie dostarcza potrzebnej wiedzy i uczy pokory względem wiatru. Bo zbagatelizowanie sił natury może być bardzo niebezpieczne w skutkach.

Dlatego na pomoc przychodzi nam zupełnie niepozorne narzędzie, jakim jest wiatromierz. To za jego pomocą jesteśmy w stanie zmierzyć siłę wiatru. Na podstawie otrzymanego wyniku możemy ocenić nasze szanse na udaną zabawę. Jeśli prędkość wiatru będzie zbyt wysoka – nie powinniśmy nawet myśleć o lataniu. Siła nośna jaka może powstać w najlepszym wypadku porwie nasz latawiec, w najgorszym – chyba każdy jest w stanie sobie wyobrazić. Poza tym puszczenia latawca to ma być dobra zabawa, a nie walka z wiatrem.

silny wiatr podczas puszczania latawcaMożna powiedzieć, że przecież kiedyś nasi dziadkowie musieli liczyć na własne umiejętności oceny sytuacji… Pewnie tak było, ale jeśli jesteśmy w stanie skorzystać z precyzyjnych przyrządów ułatwiających nam życie i do tego przekazujących nam dokładne informacje – chyba nie ma się nad czym zastanawiać. Cena wiatromierza nie jest wygórowana, natomiast cena jaką możemy ponieść w przypadku nieprawidłowej oceny warunków pogodowych może być zbyt droga.

Wiatromierz jest w stanie nad poinformować o średniej oraz maksymalnej sile wiatru. Na podstawie tych informacji możemy wnioskować na ile wiatr jest równomierny. Jeśli różnice są zbyt duże, to wiatr może zachowywać się w sposób niezbyt określony. Wówczas pomimo naszego doświadczenia nie będziemy w stanie zapanować szybko nad latawcem, bo nie będziemy w stanie przewidzieć jak w danym momencie siła nośna może zadziałać.

wiatromierz kieszonkowyNa rynku dostępne są dwa rodzaje wiatromierzy: kieszonkowe oraz statywowe. Te pierwsze są lekkie i poręczne. Minusem natomiast jest to, że przy pomiarze konieczne jest ustawie wiatromierza dokładnie na kierunek wiatru, żeby uzyskać właściwy wynik, zgodny ze stanem faktycznym. Wiatromierze statywowe natomiast pomimo, że nie takie poręczne, to można je umieścić na statywie i wynik zmierzy się w trakcie wykonywania przez nas innej czynności – ręce w końcu mamy wolne. A ci bardziej dociekliwi będą mogli pozostawić wiatromierz w czasie lotu, aby później zebrać informacje o średniej oraz maksymalnej sile wiatru.

wiatromierz statywowyGłówną funkcją wiatromierza jest oczywiście pomiar prędkości wiatru, natomiast wiele modeli posiada dodatkowe funkcje, takie jak: pomiar temperatury, wodoodporność, kompas, ciśnieniomierz a nawet uzyskanie wykresu prędkości w czasie.

Czy warto zaopatrzyć się w wiatromierz? Kite – maniacy zgodnie twierdzą, że warto. Lepiej zawczasu określić szanse niż później mierzyć się z siłami natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *