Historia i pochodzenie latawca

Wszyscy uwielbiamy puszczać latawce, ale mało kto wie, kiedy i w jakich okolicznościach powstały. Dziś przybliżę wam ich historię.

Jak się okazuje latawce są najstarszymi obiektami latającymi, cięższymi od powietrza. Powstały w Chinach już 2000 lat przed naszą erą. Pierwszy latawiec miał prostą konstrukcję. Cztery listwy pokryte tkaniną oraz ogon z trzema wstążkami tworzyły płaski prostokątny przyrząd latający.

Kolejnymi krajami, gdzie pojawił się latawiec były: Japonia, Korea, Archipelag Malajski, Indie i poprzez kraje arabskie trafił do Europy w XIV wieku.latawce na wojnie

Kiedy latawiec dotarł do Polski?

Historia głosi, że podczas najazdu Tatarów, w bitwie pod Legnicą w 1241r. używano latawców w kształcie smoków.

Latawce bardzo często były używane podczas wojny. W Chinach np. stosowano pokaźnych rozmiarów latawce, w celu odstraszenia wrogów. Chińczycy uznają latawiec jako siłę oczyszczenia. Uważają, że wypuszczony latawiec uwolni od wszelkich kłopotów i zmartwień.

Melanezyjczycy przywiązując linki z haczykami do latawców, uskuteczniali łowienie ryb.

Latawiec znalazł swoje zastosowanie także w meteorologii w 1883 r., kiedy to naukowiec E.D. Archibald badając górne wiatry, dokonał odkrycia. Dzięki jego pracy, dziś już wiemy, że wraz ze wzrostem wysokości i zmiany kierunku wiatru zwiększa się jego prędkość. Cztery lata później Archibald, jako pierwszy w historii, wykonał zdjęcia z powietrza za pomocą aparatu przymocowanego do latawca. Dzięki temu wyczynowi zainspirował Archeologów lotniczych.

Pierwszy latawiec który zdołał unieść człowieka został zbudowany w 1894 roku przez Anglika B. Baden’a.

latawiec unosi czlowiekaPolska również ma swój udział w historii. W 1950 roku Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego roku zorganizowała pierwsze zawody latawców.

Latawiec jest ulubioną zabawką w Japonii, gdzie mianowano go symbolem Kraju. Japończycy świętują dzień latawca co roku w piątym dniu piątego miesiąca. W tym dniu ludność pragnie uczcić męstwo, waleczność i płodność potomków puszczając niezliczone ilości latawców o przeróżnych kształtach.Swieto Latawca Japonia

Historia latawca, kryje jeszcze wiele ciekawostek, o których można rozprawiać godzinami 🙂

W obecnych czasach latawce używane są głównie w celach rekreacyjnych. Swoje zastosowanie mają w sportach wodnych i śnieżnych dzięki swojej sile nośnej. Do ich budowy wykorzystuje się wysokiej jakości materiały spełniające funkcje techniczne, a ich skomplikowana konstrukcja i budowa jest wynikiem pracy doświadczonych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *