Ile wspólnego mają ze sobą latawce i paralotnie?

Wiatr – to za jego zasługą latawce unoszą się w powietrze zapewniając nam niesamowitą zabawę i pośredni kontakt z niebem. Miłośnicy podniebnych lotów posiadają przeróżne latawce począwszy od latawców skrzynkowych czy akrobacyjnych po latawce komorowe. I na tych ostatnich chcę się dziś skupić, bo to one umożliwiają kontakt z niebem i to w bardzo bezpośredni sposób.

paralotnia kontra latawiecLatawce komorowe inaczej – paralotnie – pozwalają na loty wysoko nad ziemią unosząc ze sobą “pasażera”. Paralotnia to czasza o dużej powierzchni, pod którą podwieszona jest osoba wznosząca się. Skrzydło paralotni uszyte jest z materiału w taki sposób, żeby stworzyć ciągi specjalnych kanałów. Wszystko po to, żeby przez specjalne otwory powietrze wypełniło owe kanały. W efekcie tego skrzydło staje się prawdziwym skrzydłem o wielkiej sile nośnej, potrafiącej unieść człowieka a nawet przeprowadzić długi lot.

Żeby długie loty były możliwe, siedzimy w specjalnej uprzęży, bo wiadomo, że samymi rekami nie utrzymalibyśmy się zbyt długo, zwyczajnie nasze mięśnie odmówiłyby posłuszeństwa. uprząż paralotniSprzętem w jaki musimy się zaopatrzyć jest z pewnością spadochron ratunkowy, kask ochronny oraz sprzęt pozwalający na orientację w terenie oraz kontakt z innymi pilotami gps, wariometr i radio.

Sterowanie paralotnią nie należy do trudnych – można spokojnie stwierdzić, ze tak naprawdę jest bardzo łatwe, a same sterowanie można opanować w ciągu kilku godzin. Jeśli chcemy skręcić w prawo, wystarczy przechylić ciężar naszego ciała w prawo przy jednoczesnym pociągnięciu prawej linki sterowniczej. A jeśli chcemy wykonać manewr w lewą stronę postępujemy analogicznie zamieniając prawą stronę na lewą.

sterowanie paralotnia za pomocą linek sterowniczychJak wygląda bezpieczeństwo takiego hobby? Jeśli sprzęt jest dostosowany do poziomu naszych umiejętności, wiaterek jest na odpowiednio niskim poziomie a my sami latamy w sposób odpowiadający naszym możliwościom to ten rodzaj sportu jest zdecydowanie bezpieczny. a

Paralotnia to świetny sposób na bardzo bliski kontakt z powietrzem i z przestrzenią na niebie, ponieważ nie siedzimy w kabinie. Puszczając latawiec – to my stoimy na ziemi a latawiec jest w górze. W przypadku paralotni – można rzec, że razem z latawcem komorowym unosimy się nad ziemią, ale nikt nami nie steruje z podłoża – jedynie my możemy sterować lotem bezpośrednio z góry. A widoki jakie możemy podziwiać podczas lotu mogą przejść nasze najśmielsze oczekiwania…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *