Rodzaje latawców – konstrukcja złożona, latawce do zadań specjalnych
W poprzednim wpisie zapoznaliście się z latawcami o prostej konstrukcji, których puszczanie może przynieść sporo frajdy i dobrej zabawy. Dziś przestawię bardziej zaawansowane modele, których budowa pozwala nawet na wykonywanie akrobacji powietrznych.
Latawce skrzynkowe
Charakteryzują się trójwymiarową bryłowatą formą i stabilną konstrukcją. Posiadają jedno- lub wielopunktową uzdę, dzięki czemu dobrze sprawdzają się nawet przy dużym wietrze. Latawce tego typu posiadają dużą siłę nośną.
Latawce akrobacyjne typu Delta
Wzorem do budowy tego rodzaju latawców jest trójkąt równoramienny. Te proste latawce łatwo stratują i szybko wznoszą się w powietrze, gwarantując przy tym kontrolę lotu. Latawce akrobacyjne, nazywane też sportowymi, są sterowane za pomocą dwóch linek. Pozwalają wykonywać szybkie manewry i efektowne triki. Co prawda trzeba opanować umiejętności sterowania, ale opłaca się to zważywszy na radość i podziw jaki rodzą akrobacje powietrzne.
Latawce komorowe, zwane również miękkimi, zbudowane są z komór, które napełniają się powietrzem przez otwory znajdujące się na krawędziach – co nadaje im odpowiedni kształt. Latawiec tworzy siłę pociągowa, która działa jak żagiel w żaglówce. Latawce komorowe mają znacząco rozbudowaną uzdę co umożliwia właściwe sterowaniem latawcem w trakcie lotu.
Jak widać, przedstawione powyżej modele dedykowane są zaawansowanym pilotom, ponieważ do ich sterowania potrzebne będą umiejętności, które przychodzą wraz z doświadczeniem.
Dodaj komentarz