Zdjęcia z lotu latawca?

Jakby zapytać ludzi, do czego służy latawiec – zdecydowana większość odpowiedziałaby, że do jego puszczania, lub latania za jego pomocą. Nic dziwnego, w końcu takie z założenia są jego zastosowania. A czy komuś przyszłoby do głowy, że latawce mogą służyć jako nośnik do aparatów i wykonywać piękne zdjęcia z lotu ptaka?

Kite Aerial Photography w skrócie KAP polega na wykonywaniu fotografii z lotu latawca podwieszonym aparatem. Jak to działa? Puszczamy latawiec do góry na lince, i kiedy znajdzie się on już na odpowiedniej wysokości mocujemy do linki aparat fotograficzny a siła latawca niesionego wiatrem, podnosi go do góry.

latawce zdalnie sterowane droga radiowąJak wykonywać zdjęcia z latawca? Czy może zdjęcia będą robiły się same?

Znane są dwa rozwiązania. Pierwsze to zdalne sterowanie za pomocą radia modelarskiego. Ten sposób pozwala nam kontrolować ilość robionych zdjęć, a nawet – przy bardziej zaawansowanych konstrukcjach – mieć podgląd obrazu z góry na ekranie naziemnym.

Drugim, bardziej wygodnym sposobem jest zastosowanie aparatu z interwałem czasowym. Funkcja ta polega na automatycznym wykonywaniu zdjęć w pewnych odstępach czasu. Przy tej metodzie w pełni możemy skupić się na sterowaniu latawcem a całą zabawę możemy wykonywać samodzielnie. W pierwszym przypadku natomiast raczej będziemy potrzebowali kogoś do pomocy. Ciężko jest bowiem jednocześnie sterować latawcem i skupiać się na złapaniu obrazu oraz na wykonywaniu zdjęć.latawce RC aparat podwwieszany

Czego potrzebujemy?

Na pierwszym miejscu jest wiatr – bez niego nie ruszymy z miejsca, po drugie latawiec, po trzecie aparat, a po czwarte rig.

Co to jest rig i do czego służy?

Rig jest to uchwyt, do którego mocujemy nasz aparat. Jeśli zaopatrzymy się w podstawowy rig, będziemy podwieszać aparat do linki latawca. Bardziej zaawansowany rig umożliwiają utrzymanie obrazu w jednakowym położeniu niezależnie od kata pochylenia latawca. Mocno profesjonalny rig umożliwi nam zdalne sterowanie kątem nachylenia i obrotu aparatu oraz posiada zaawansowaną automatykę.

rig do zdalnego sterowania latawcem

Jakie funkcje powinien spełniać aparat przeznaczony do Kite Aerial Photography?

Po pierwsze, powinien nie ważyć zbyt dużo. Po drugie, powinien mieć możliwość podłączenia zewnętrznego źródła zasilania. Po trzecie, powinien cechować się dobrą optyką a zdjęcia powinny mieć przyzwoitą rozdzielczość – w końcu każdemu zależy na dobrze prezentujących się zdjęciach o wysokiej jakości. Nie bez znaczenia będzie również cena aparatu – duża wysokość i zaufanie do właściwego określenia warunków pogodowych oraz własnych umiejętności sterowania latawcem, to czasem za mało. Chyba każdy jest w stanie sobie wyobrazić efekt upadku aparatu i nikt nie chciałby spisać na straty porządnego i drogiego sprzętu. A dla osób chcących wykorzystać pierwszy sposób na KAP z ważna będzie możliwość sterowania zdalnego drogą radiową.

Wykonywanie zdjęć z lotu latawca to świetny sposób na ciekawe spędzenie czasu i urozmaicenie standardowego puszczania latawców. Ten sposób znalazł spore grono zainteresowanych wśród fotografów. Nic dziwnego, bo widoki jakie można uchwycić na zdjęciach zapierają dech w piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *